Moje CV

doc. Ing. Jiří Cienciala, CSc.


Osobní údaje

  • Narozen: 10. března 1950
  • Bydlí: ve Vendryni v Moravskoslezském kraji
  • Má: jednoho syna, dvě vnučky a vnuka


Profesní činnost

Jiří Cienciala vystudoval obor Systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě (VŠB). Poté pracoval přes 37 let v Třineckých železárnách — nejprve v útvaru výpočetní techniky, později působil jako pracovník automatizace výroby a následně ve funkci ředitele pro vývoj a obchod strojírenské divize. Posledních 14 let byl generálním ředitelem a předsedou představenstva. Nyní je členem dozorčí rady podniku.

V roce 1982 habilitoval na VŠB prací “Nástroje strategického řízení v Třineckých železárnách”. V roce 2004 byl jmenován docentem pro obor Řízení průmyslových systémů.

Od roku 2012 – 2016 byl rektorem soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě, působí rovněž ve vědeckých radách VŠB—TU Ostrava a Ostravské univerzity.

Absolvoval řadu významných zahraničních stáží a certifikovaných školení, patří k držitelům prestižních ocenění: AMA American Management Association a MCE Management Centre Europe s právem užívat titul CSM — Certified Strategic Manager. V roce 2008 získal prestižní titul Manažer roku a v roce 2014 obdržel polské manažerské vyznamenání Platinový Vavřín.

V červenci roku 2013 se stal členem vlády ČR, kde působil jako ministr průmyslu a obchodu. Od ledna roku 2014 je zmocněncem vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj. V říjnu 2015 vláda schválila rozšíření působnosti zmocněnce také na Karlovarský kraj. Jiří Cienciala je současně poradcem prezidenta ČR. Na podzim 2016 se stal senátorem.

Veřejná činnost

Jiří Cienciala je čestným členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, členem Rady vlády ČR pro energetickou a surovinovou strategii. Vede Česko—polskou obchodní komoru v Ostravě. V červnu 2014 byl zvolen předsedou tripartity Moravskoslezského kraje.

Zájmy

Ve volném čase se věnuje vnoučatům, rád sportuje, hraje golf a lyžuje. Jeho největší vášní je myslivost.